BMW bazı modellerinde isim değişikliğine gidiyor!

Elektrikli otomobiller her geçen gün yaygınlaşırken, üreticiler de elektrikli modellerinin öne çıkması adına farklı isim tercihleri yapıyor. Geleneksel içten yanmalı modellerinde 1 Serisi, 3 Serisi, 5 Serisi gibi isimlendirme yoluna giden BMW, elektrikli araçlarında ise ‘i’ harfini kullanıyor.

BMW, ‘i’ harfinin yol açtığı karışıklığı çözmek istiyor

Şirketin elektrikli otomobillerini ‘i’ harfi ile nitelendirmesi bazı kafa karışıklıklarına yol açmış durumda. Bavyeralı üretici bu sorunu çözebilmek adına bazı modellerinde kullanılan ve yakıt enjeksiyonunu simgeleyen ‘i’ takısını ortadan kaldırmak istiyor.

Gelen bilgiler ışığında örnek vermek gerekirse; bundan böyle BMW X5 xDrive40i modeli X5 40 xDrive olarak anılacak. Benzer şekilde, X5 M60i ise yoluna X5 M60 xDrive olarak yoluna devam edecek. BMW böylelikle araçların model isminde bulunan ‘i’ takısının yarattığı soru işaretini de ortadan kaldırmak istiyor.

BMW, daha önceki karbüratörlü modellerden yakıt enjeksiyonlu modellere geçişte bu değişimi vurgulamak adına ‘i’ takısını getirdi. Günümüzde artık tüm modern içten yanmalı araçlar yakıt enjeksiyonlu olsa da BMW 50 yılı aşkın süredir bu politikasına devam ediyordu. Elektrikli otomobil çağının başlaması ile bu devrin de kapanacak gibi görünüyor.

Diğer yandan elektrikli otomobillerin sayısının giderek artması ve genelleşmesi ile markalar ilerleyen dönemde isim politikasını bir kez daha gözden geçirebilir. Elektrikli modellerinde ‘i’ harfini öne çıkaran BMW’de olduğu gibi bilindiği gibi Mercedes-Benz de elektrikli araçlarını EQ model ismi altında topluyor.

Ancak tıpkı enjeksiyonlu motorların yaygınlaşmasında olduğu gibi elektrikli araçların kullanımının da artması ile bu tür isimlendirmelere de veda edebilir. İlerleyen yıllarda elektrikli motora sahip BMW i5 yerine sadece BMW 5 Serisi isminin kullanılması oldukça olası görünüyor.

Markalar özellikle elektrikli otomobillere geçişte farklı isimlendirmeler ile müşterilerini çekmek istiyor. Ancak değişen zaman ile birlikte bu farklı isimlendirmelere gerek olmayacağını söyleyebiliriz. Peki siz elektrikli BMW modelleri ve markaların isimlendirme politikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal time