Dünya’nın en büyük pembe elması bulundu: “Lulo Gülü” bir servet karşılığında satılabilir

Angola’da, Dünya’nın şimdiye kadar bulunmuş en büyük pembe elmaslarından biri keşfedildi. “Lulo Gülü” olarak isimlendirilen bu nadir elmas uluslararası pazarda satışa çıkarılacak. Şu anda fiyatı belirlenmiş değil, ancak pembe elmaslar on milyonlarca dolar değerinde olduğundan, bu elmasın da bir servet değerinde satılacağı düşünülüyor.

2017’de 59,6 karatlık “Pembe Yıldız” elması, Hong Kong’da bir açık artırmada 71,2 milyon dolara satılmış ve Dünya’nın en pahalı elması olarak rekor kırmıştı. Yeni bulunan ve “Lulo Gülü” olarak adlandırılan pembe elmas ise 170 karatlık.

Endiama Yönetim Kurulu Başkanı Dr. José Manuel Ganga Júnior yaptığı açıklamada, “Lulo elmas madeni bu sefer bize son derece nadir ve güzel bir pembe elmas verdi” dedi. Afrika, dünyanın elmas açısından özellikle zengin bir bölgesi, çünkü temelde “Dünya’nın gözenekleri” olarak adlandırılan ve gezegenin en dış kabuğundan geçen yüksek yoğunlukta volkanik borulara sahip.

Pembe elmasların nasıl oluştuğuna dair birkaç teori var, ancak üzerinde anlaşmaya varılmış bir fikir birliği yok. Diğer elmaslar renklerini ışığı emen kimyasal safsızlıklardan alırlar. Örneğin, sarı elmaslar eser miktarda nitrojen ve mavi elmaslar bor içerir. Ancak pembe elmaslar biraz farklıdır. En sağlam teorilerden biri, pembe elmasların, taşın moleküler yapısını değiştiren bir tür sismik şok tarafından ortaya çıkartıldığını öne sürüyor.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com