Ekonomik sıkıntılar, iPhone satışlarını nasıl etkiledi? Cevap hiç de beklediğiniz gibi değil…

Geçtiğimiz hafta içerisinde pek çok büyük teknoloji firması, ekonomi hakkında endişe verici yorumlarda bulunarak alarm moduna geçti. Google’ın ana firması Alphabet ve Facebook’un ana firması Meta, online reklam harcamalarında şaşırtıcı bir düşüş bildirdi. Intel de on yıldan uzun bir süre için en büyük gelir düşüşü ile satışlarda %22’lik azalma bildirerek yatırımcılarını şaşırttı.

Apple ise bu durumdan çok da etkilenmemiş gibi gözüküyor. Hatta iPhone üreticisi, Haziran ayı ile biten üç aylık dönemde, yeni bir koronavirüs salgını dalgasına ve Dünya genelinde uzun yıllardır görülmeyen enflasyon oranlarına rağmen satışlarının arttığını bildirdi. CEO Tim Cook, bir konferans görüşmesinde analistlere firmasının üç ay içerisinde “herhangi bir bariz makroekonomik etki kanıtı” göstermediğini söyledi.

Apple’ın ilk finansal çeyreğinde en son akıllı telefonları için talebin devam ettiği, satışlarda 40,7 milyar dolara ulaşıldığı dikkat çekiyor. Bu, bir önceki yıl bildirilen 39,6 milyar dolara göre yaklaşık %3 artış anlamına geliyor. En son iPhone serisinin fiyat aralığı düşünülürse, bunun oldukça etkileyici bir sonuç olduğunu söyleyebiliriz.

Apple’ın Apple TV Plus aylık üyeliği, telefon satışları ile birlikte büyüme gösteren tek alan olarak dikkat çekiyor.

Mac bilgisayarlar, iPad tabletler ve giyilebilir kategorilerinin satışlarında ufak düşüşler yaşandı ancak Apple CFO’su Luca Maestri, bunun kısmen endüstri genelinde ve Çin’de yaşanan üretim sıkıntılarından kaynaklandığını söylüyor.

Apple’ın gelir duyurusu, işlerinin büyük bir kısmı reklam gelirine dayanan Google ve Facebook’a göre çok daha farklı bir görüntü çizmekteydi. Microsoft da reklam büyümesinde yavaşlama bildiren şirketlerin arasında yer alıyor.

Amazon ise Haziran ile biten üç aylık dönemde satışların %7 artarak 121,2 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Samsung ise özellikle ürettiği çiplerin güçlü satış sayıları sayesinde kar ve satışlarının arttığını açıkladı…

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal time